do 04 februari 2010
Science Cafe Enschede: De jacht naar het absolute nulpunt
Ook Science Cafe Enschede organiseert een discussie-avond over wetenschap, op woensdag 10 februari. Thema: de allerlaagste temperaturen!
De winter heeft Nederland flink in haar greep, maar voor een natuurkundige zijn de huidige temperaturen niets bijzonders. Het absolute nulpunt van -273 graden Celsius, dat is pas koud! Het ScienceCaféEnschede staat woensdag 10 februari stil bij de allerlaagste temperaturen. Hoe is Lord Kelvin op het idee gekomen om temperatuur te meten? En wat gebeurt er met de materie als we haar steeds dieper invriezen?
Dr. ir. Fokko Jan Dijksterhuis, wetenschapshistoricus aan de UT, houdt een korte inleiding over de uitvinding van de temperatuur en over Lord Kelvin.
Prof. dr. ir. Hans Hilgenkamp, hoogleraar natuurkunde aan de UT, legt uit hoe wetenschappers proberen het absolute nulpunt te bereiken. Tevens laat hij zien dat de eigenschappen van materialen bij lage temperaturen interessant en nuttig zijn.
De avond staat onder voorzitterschap van UT-techniekfilosoofprof. dr. ir. Peter-Paul Verbeek. Tijdens de discussie schuift side-kick prof. dr. ing. Dave Blank aan. Blank is hoogleraar natuurkunde aan de UT en realiseerde in zijn lab de laagste temperatuur van Twente ooit!
Saxion is sponsor van Science Cafe Enschede en Science Cafe Deventer.