Een andere vorm van toetsing en gebruik van ICT

Eenmalig maakte een instructional designer deel uit van het docententeam van Integrale Veiligheidskunde om het vak Cultural Diversity te herontwerpen en gezamenlijk uit te voeren. Lees over de werkwijze en doelen van dit project en kijk wat je zelf kan toepassen in de (cultuur)vakken van jouw team.

In kwartiel 4 draaide het vak Cultural Diversity voor vier eerstejaarsklassen van de opleiding Integrale Veiligheidskunde (ABR&R), twee klassen in Deventer en twee in Enschede. Zo’n 80 studenten leerden over de basisbeginselen van cultuur en maakten op praktische wijze kennis met belangrijke aspecten van de bekende cultuurtheorieën.
 

 

Kennisniveaus

Het docententeam wilde graag dat studenten op praktische wijze de kennis over cultuur tot zich zouden nemen. Met behulp van de taxonomie van Bloom (Figuur 1) hebben we gekeken hoe studenten alle niveaus konden doorlopen om tot diepgaande interculturele bewustwording te komen.

Blooms-Taxonomy-650x366.jpg

Taxonomie van Bloom

Onthouden en begrijpen: Studenten formuleren en beantwoorden toetsvragen in de digitale leeromgeving
Een bekende methode om studenten kennis te laten vergaren is om ze zelf toetsvragen te laten maken. Voor dit vak hebben we daarvoor een nieuwe online methodiek bedacht aan de hand van de te bestuderen theorie:

  1. Elke klas vormt zes groepen;
  2. Elke groep kiest één van de cultuurdimensies zoals geformuleerd door Geert Hofstede;
  3. Vanuit die dimensie formuleert elke groep een toetsvraag over de theorie van die week;
  4. De toetsvragen worden geplaatst op het forum en zijn gericht aan een andere klas;
  5. Elke groep kiest wekelijks één vraag van een andere klas om te beantwoorden;
  6. Tijdens bijeenkomsten worden de vragen besproken en worden de antwoorden van andere studenten nagekeken;
  7. Enkele toetsvragen van kwalitatief hoog niveau worden als inspiratie gebruikt voor de kennistoets.

Met deze online methodiek wordt direct in week 1 gestart, zodat studenten meteen iets tastbaars hebben waarmee ze de theorie induiken.

Studenten hadden in de evaluatie het volgende hierover te zeggen:

Student M: De online competitie met de andere klas was wel interessant om te zien hoe andere studenten vragen bedenken vanuit hun dimensie. Vragen zij echt diepe vragen die echt tot de kern van die dimensie komen, of stellen zij vragen die eigenlijk niet eens tot de kern komen? Voor mij en voor ons groepje was het toch nog wel lastig om echt goede vragen op te stellen vanuit je eigen dimensie. Het beantwoorden van de vragen ging ons wel goed af maar de vragen opstellen was een hele kluif.

Student R: De bijdrage die wij konden leveren op Blackboard, was voor mij wel van belang, want mede hierdoor heb ik weer wat begrippen kunnen onthouden en zijn deze blijven hangen. Zo had ik te maken met het begrip ‘power distance’ en deze is (doordat wij dit begrip hadden op het forum), voor mij duidelijk geworden en goed blijven hangen. Dit is een positief aspect voor het vak Cultural Diversity, want doordat wij hieraan deel moesten nemen heb ik voor mijzelf goed de stof die hierbij hoort opgenomen.


Studenten konden door middel van het online forum alle vragen en antwoorden van elkaar zien en zo met de lesstof oefenen. De studenten zijn met deze methodiek vooral bezig met het onthouden en begrijpen van de leerstof (blauwe niveaus in taxonomie). Dit vonden wij als docententeam voorwaardelijk voordat studenten door konden naar de volgende opdracht, namelijk het afnemen van een interview met iemand uit een andere cultuur.

Toepassen en analyseren: het interview
Een bestaande opdracht bij dit vak was het uitvoeren van een interview. De bedoeling en de opzet van de interviewopdracht wordt goed toegelicht in de reflectie van een student:

Om de interviewopdracht goed te kunnen maken, heb ik mijzelf echt goed moeten verdiepen in de stof. Zo ben ik meer te weten gekomen over de verschillende begrippen en deze heb ik (omdat ik er actief mee bezig was) ook goed opgenomen. Zo noemde ik net al het begrip ‘denial’ dat is blijven hangen, alleen geldt dit ook voor het begrip ‘cultural shock’. Deze is bijvoorbeeld blijven hangen, omdat mijn geïnterviewde dit zelf heeft ervaren. Hierdoor was mijn voorbereiding op het tentamen veel minder werk.


Naast het toepassen van kennis was culturele bewustwording een doel van de interviewopdracht. Wat vertelt jouw geïnterviewde en hoe relateert dit aan jou (normen en waarden, problemen op het werk)? Welke verschillen herken je? Interpreteer deze verschillen aan de hand van de literatuur. Door het interview op deze manier uit te werken, komen vooral de groene niveaus aan bod: toepassen en analyseren.

Evalueren en creëren: eigen waarden onderzoeken en het maken van een flyer
Met de laatste opdrachten klimmen studenten naar de top van de taxonomie. Met behulp van een waardentest creëren studenten individueel een persoonlijk cultureel profiel. De test genereert automatisch resultaten die iets zeggen over de waarden van de student en hoe deze relateren aan gebieden over de hele wereld. Hier maken studenten een analyse van en vervolgens reflecteren de studenten op hun analyse. Om deze reis naar culturele bewustwording goed af te ronden formuleren studenten SMART leerdoelen.

De andere opdracht is het maken van een flyer over een land of regio met richtlijnen voor veiligheidskundigen. Studenten beargumenteren waarom ze deze richtlijnen van toepassing vinden. Beide opdrachten worden in de laatste lesweken in groepen aan elkaar gepresenteerd.

Tot slot: Presentaties en de kennistoets
De weg naar de presentaties en de kennistoets begon in week 1 onderin de taxonomie. Gedurende 6 weken hebben studenten de hele taxonomie doorlopen. In de eerste bijeenkomst hebben de studenten groepen gemaakt aan de hand van de culturele dimensies zoals geformuleerd door Hofstede. Elke groep heeft aan de hand van zijn eigen dimensie kenmerken opgesteld die stereotype zijn voor die dimensie. Voorafgaand aan de presentatie moest elke groep namelijk aangeven aan welk land ze gingen presenteren. Hun presentatiestijl stemden ze af op het publiek (veiligheidskundigen uit dat land). De docent koos welke studenten uit het publiek met welke dimensie peer-assessment verzorgden om op die kenmerken te beoordelen.

Tot slot kregen studenten in de kennistoets casusvragen waarbij alle zes de niveaus van de taxonomie vertegenwoordigd werden, maar waarbij de nadruk lag op de niveaus evalueren en creëren. Het doel van het vak was interculturele bewustwording en het kunnen beargumenteren van keuzes. Door nieuwe toetsvragen te maken voor de kennistoets hadden studenten de ruimte om goed te beargumenteren. Bij het ontwerpen van de kennistoets heeft het docententeam gebruik gemaakt van input van de studenten op het forum in Blackboard.


Gebruik van ICT en wensen voor de toekomst

Feedback was een veelvoorkomend fenomeen tijdens dit vak. Zowel peer-feedback als feedback van docenten speelde tijdens dit vak een belangrijke rol. Daarnaast zijn rubrieken ingezet en is een slimme Blackboardinrichting gemaakt om alle opdrachten digitaal te kunnen beoordelen.

Learning analytics
Wat opviel tijdens dit vak was dat studenten die regelmatig in de Blackboardcursus inlogden, ook hogere cijfers haalden voor de opdrachten. Deze activiteit was direct te linken aan het gebruik van het forum waarop studenten toetsvragen formuleerden, maakten en bestudeerden.

Peer-assessment
Een goede tool voor peer-assessment tijdens de presentaties ontbrak nu nog. Het is wenselijk om dit te automatiseren.

Kennistoets
Nu werd de kennistoets nog schriftelijk afgenomen. Volgend jaar wordt deze digitaal afgenomen waarbij studenten ook toetsvragen krijgen in de vorm van video.

Inrichting Blackboard studenten en docenten
Er is gestreefd naar een zo plat mogelijke Blackboardinrichting voor een betere gebruiksvriendelijkheid. Dat wil zeggen dat studenten met maximaal twee klikken zijn waar ze willen zijn. Alle inleverpunten zijn in één map geplaatst met per inleverpunt de opdrachten als bijlage en een duidelijke vermelding van deadlines (Figuur 2). Daarnaast staat de weekindeling op één pagina onder elkaar zodat studenten snel kunnen vinden wat ze zoeken.

inleverpunt.png

Gebruikte inleverpunt

De inrichting van het Grade Center was voor de docenten bijna perfect. Een slimme weergave was per klas aangemaakt met de inleveropdrachten en er was een extra kolom voor de kennistoets. De cijfers voor de opdrachten kwamen automatisch tot stand door het beoordelen met rubrieken en studenten hadden direct online toegang tot hun persoonlijke feedback. In dit project waren de rubrieken hulpmiddelen voor de docenten en dus niet zichtbaar voor de studenten.

Een ontwikkelpunt voor de volgende keer is het optimaliseren van het Grade Center, zodat ook het eindcijfer automatisch berekend wordt.

Forum
Het forum was een plaats om te oefenen met de theorie en een plek om te leren van elkaar. Vragen over de theorie waren input voor de bijeenkomsten. Daarnaast kreeg de docent snel inzicht in hiaten in de kennis van studenten.

 

Wil je meer weten over dit project? Neem dan contact op met het projectteam:

Roelien Bolink (Modulecoördinator en docent)
Hans Hasselt (Docent)
Marrit Oost (Instructional designer & docent)

De werkwijze zoals beschreven in dit artikel heeft raakvlakken met de nieuwe ontwerpmethodiek SHUFFLE.

Versterk het ICT&O-team!

Lijkt het jou ook leuk om aan de slag te gaan bij ICT&O? Solliciteer dan nu op de functie van instructional designer!

Gerelateerde artikelen

Onderzoek

Binnenkijken bij: FabLab Enschede

01 juli 2025
Sigrid Fiering (Foto: Thomas Busschers) Corporate

Sigrid is auditor en coach bij Saxion: ‘Ik vind die combinatie van rollen zó mooi!’

30 juni 2025
MedRes_SAX00149.jpeg Corporate

AI-gestuurd forensisch onderzoeksysteem genomineerd voor Computable Awards 2025