Iman Hadzhivalcheva
Onderzoek

Iman Hadzhivalcheva wint ontwerpwedstrijd voor 3D-betonprinten

Anne Hurenkamp
Anne Hurenkamp Leestijd Minuten

Ze sleepte de eerste prijs in de wacht met haar ontwerp van de Hot Tub 2.0. Iman Hadzhivalcheva van het lectoraat Industrial Design gooide daarmee hoge ogen bij de Kamp C Print Awards in de categorie Interieurtoepassingen. “Het vinden van creatieve toepassing van 3D-betonprinting is nog steeds een uitdaging,” vertelt de Saxion-onderzoeker en -ontwerper.

Het bad dat Iman ontwierp is parametrisch gemodelleerd. Daarmee kunnen de uiteindelijke vorm en afmeting aangepast worden. Bijvoorbeeld aan de hoeveelheid mensen die het bad willen gebruiken en de ruimte waarin het geplaatst moet worden. Aan de achterkant van de Hot Tub 2.0 bevindt zich een zitruimte en aan de buitenkant een open haard. De vuurkamer en schoorsteen worden gebruikt om het water te verwarmen, maar een eventueel te installeren koperen spoel kan er voor zorgen dat het water sneller warm wordt. Het object kan ook dienst doen als een eenvoudige haard, met twee banken aan de voorzijde. Het bad is zodoende ook buiten bruikbaar.

Verschillende functies in één ontwerp combineren

Iman vertelt dat de 3D Concrete Printing-techniek, kortweg 3DCP, het mogelijk maakt om unieke, organische en vloeiende geometrieën te maken. Complexe ontwerpen en vormen liggen daarbij binnen handbereik. Net als het combineren van verschillende functies in één ontwerp, zoals bij de Hot Tub 2.0, die als bad en haard gebruikt kan worden. “Deze sterke punten van 3DCP waren mijn uitgangspunten voor het ontwerp,” aldus Iman.

Creativiteit aanwakkeren

Het in België gevestigde Kamp C, dat de wedstrijd uitschreef, is een centrum voor Duurzaamheid en Innovatie in de bouw. Het centrum organiseerde de wedstrijd om inspirerende objecten en bouwelementen te verzamelen die geprint kunnen worden met de 3D-printer. In de objecten moeten de voordelen van 3D-betonprinten goed tot hun recht komen. Doel is om de creativiteit rond 3D-betonprinting aan te wakkeren, zo is op de site van Kamp C te lezen.

Iman Hadzhivalcheva won in de categorie Interieur zowel de prijs van de vakjury als de publieksprijs.

3hottub.png Competition5.png
Anne Hurenkamp

Anne Hurenkamp

Anne Hurenkamp is redacteur bij de Dienst Marketing en Communicatie van Saxion. Schrijven maakt haar gelukkig. Vooral als het om een persoonlijk portret of over onderzoek gaat. Als lezer, luisteraar, schrijver en podcaster gaat Anne ook graag op zoek naar mooie verhalen uit de geschiedenis van de popmuziek. In haar vrije tijd is ze bovendien boekenliefhebber en Beatlesblogger.

Gerelateerde artikelen

Erik Goselink (Foto: Thomas Busschers) Corporate

Erik werd onderzoeker bij Industrial Design: ‘Bij Saxion breek ik elke keer een nieuw hoofdstuk aan’

25 november 2024
Ondernemerschap

Schoon in een handomdraai: Faik bedacht de ‘AquaBooster’ tijdens zijn studie

26 september 2024
Onderzoek

Harrie van Bommel over vier jaar Fieldlab CIM: een ode aan het interdisciplinaire werken