Stukafest 1.jpg
Studentenleven

Stukafest 2018: fietsen van kamer naar kamer voor knallende acts

Leestijd Minuten

Een band die optreedt onder een hoogslaper, een geïmproviseerde tribune van IKEA-banken en een cabaretier die grappen maakt tussen de bierkratten. In het theater en de concertzaal kom je het niet tegen, maar Stukafest Enschede is dan ook uniek in haar soort.

Een flinke groep mensen heeft zich verzameld bij restaurant ONS voor de Stukahap. Een mooie plek om het festival af te trappen en jong en oud heeft dan ook al voorpret over wat er komen gaat. Na een aantal happen vullen trompetklanken de ruimte, even later volgt ook gitaarspel en zang. Het Overijsselse duo De Geldwolven schrijft originele en bijzondere liedjes, waarvan er een aantal in Amerika volledig gebeept zouden worden. Gezellig maken ze het zeker.

Intense dansvoorstelling op een minuscuul podium

Traditiegetrouw gebruiken we de fiets en Google Maps voor onze speurtocht naar het eerste studentenhuis. Huize Phenix is een redelijk luxe optrekje, met een keuken waar de gemiddelde foodblogger nog een moord voor zou doen. Vanavond hebben de bewoners Scandalisi Dance op bezoek, die de voorstelling (P)Ain/t in Love aan ons gaan vertonen. Stipt om halfnegen start muzikant Enrico Meijer de muziek. “Wat uniek is aan deze voorstelling, is dat de muziek en de choreografie tegelijkertijd zijn gemaakt. We hebben de hele voorstelling in vijf dagen gemaakt”, vertelt hij later.

De dans is het beste te omschrijven als intens en danseres Paula is zó lenig dat het soms haast ongemakkelijk wordt. Rustige stukken met veel armbewegingen worden afgewisseld met snellere stukken en veel vloerwerk. Een knappe vertoning is het zeker, vooral gezien de kleine ruimte en de blessure van Paula.

Stukafest 3.jpg

Trillende vloer en borrelhapjes

Het tweede huis op ons lijstje is Huize Iets Anders, een Tastehuis en een stuk studentikozer dan Huize Phenix, al hebben de bewoners over de grootte van hun kamer zeker niets te klagen. Als we binnenkomen staat de voetbal nog aan, maar iets voor halftien wordt de televisie tot stilte gemaand. Nadat er enkele borrelhapjes zijn rondgebracht, is het de beurt aan de Rotterdamse band L’Asset. Zangeres Tessa zou qua sound zo met haar kraakheldere en krachtige stem zo het zusje van Florence Welch (Zangeres van Florence + The Machine) kunnen zijn. Het is een heerlijke show, waar menig radio-dj nog wat van kan leren: weinig gezwets en veel geweldige muziek waar zelfs de vloer van trilt. We hopen dat de buren niet vroeg willen slapen, maar eerlijk is eerlijk, als ze hierover klagen moeten ze echt iets aan hun muzieksmaak doen.

Stukafest 2.jpg

Grove grappen tussen de bierkratten

Na de fantastische act van L’Asset is het alweer tijd voor de laatste ronde. Cabaretier Maarten van den Berg, die onder andere meedenkt en schrijft voor Zondag met Lubach, krijgt tussen de bierkratten een podium in Huize Hobbeldehoy. Een groot podium kunnen we wel zeggen, want in de woonkamer zou gerust de hele bovenbouw van een basisschool kunnen lunchen. Tijdens zijn voorstelling drijft Maarten de spot met zijn opvoeding, Friesland “Daar lachen mensen in zichzelf, doe dat alsjeblieft niet want dan wordt het een ongemakkelijke voorstelling” en de huidige gezondheidshypes. Als hij vraagt wie weet hoe je quinoa uit moet spreken, gaan twaalf handen de lucht in. “Mooi, dan heb ik dus twaalf hipsters in de zaal”, reageert hij.

Om iets over elven taaien bezoekers langzaam af naar het Stukafeest in de N8kelder, waar verschillende bands het feestje nog even voortzetten en de voetjes van de vloer mogen. De andere helft pakt traditiegetrouw de fiets (en na iets te veel goedkope biertjes misschien ook Google Maps) voor de speurtocht naar hun eigen studentenkamer. Een kamer waar de Klippan gewoon een bank is in plaats van een tribuneonderdeel en waar er geen band staat te knallen onder de hoogslaper. Stiekem toch best saai, laat het maar snel tijd zijn voor Stukafest 2019.

Gerelateerde artikelen

Corporate

Saxion Pride Vignet: ‘die normalisering, dat is waar we naartoe moeten’

14 mei 2025
Tijmen Bartels Studentenleven

Tijmen bestuurt de Batavierenrace (bijna) in z’n eentje: ‘Mijn agenda zit bomvol’

30 april 2025
Koningsdag Studentenleven

Koningsdag 2025: een weekend vol feest in de Saxion-steden