Persbericht

Twente leidt technisch talent op door studenten geen opdracht te geven

Leestijd: Minuten

ENSCHEDE, 11 september – Het kabinet wil meer jongeren opleiden voor technologische sectoren en zet daarbij in op structurele samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven. In Twente gebeurt dat al, met een aanpak die haaks staat op regulier onderwijs. Studenten krijgen er geen opdracht, maar ruimte. ROC van Twente, Hogeschool Saxion en de Universiteit Twente leggen die aanpak nu voor het eerst samen vast. Vrijdag 11 september reikten de bestuurders het predicaat ‘Studententeam Twente’ uit aan acht studententeams.

Een studententeam is in de praktijk een kleine onderneming. De studenten richten een stichting op, stellen zelf hun team samen, halen sponsoren en partners binnen, maken een begroting en voeren hun eigen communicatie. Daarnaast moeten ze binnen een jaar iets bouwen dat het in een internationale competitie ook echt doet. Daarin werken zo’n 200 studenten – de meesten zijn begin 20 – van mbo, hbo en wo samen aan technologie voor internationale competities.

Studenten staan zelf aan het roer

Een regulier onderwijsproject duurt ongeveer tien weken. Te kort om een zonneauto te bouwen, een waterstofaandrijving werkend te krijgen of een robotteam naar een wereldkampioenschap te brengen. Studenten in de Twentse studententeams nemen daarom een kwart tot anderhalf jaar de tijd. Daarin bouwen ze niet alleen; ze halen ook sponsoren binnen, maken een begroting, leiden een team en staan de pers te woord.

Wij bepalen niet wat ze bouwen

In de nieuwe afspraken staat expliciet dat de teams zelf aan het roer blijven. Dat is een bewuste keuze. De teams die internationaal het beste presteren, zijn de teams die zelf met het initiatief komen. Bij de meeste concurrenten van andere hogescholen en universiteiten ligt dat initiatief bij een opleiding. De instellingen leveren kennis, netwerk, werkruimte en geld. Wat de studenten daarmee doen, bepalen ze zelf.

“De teams zijn niet van ons. Ze zijn van de studenten. Onze taak is ervoor zorgen dat het kan”, zegt Gregor Halff, voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Twente. “Ruimte, machines, begeleiding, een netwerk. En verder vooral niet in de weg lopen.”

Straks werken ze ook samen

In het onderwijs zitten mbo, hbo en wo grotendeels gescheiden. In een studententeam niet. Studenten van de drie niveaus werken aan hetzelfde project, met dezelfde deadline. Zo gaat het na hun studie ook, dus ze oefenen die samenwerking voordat ze eraan beginnen.

Het verschil tussen de studenten zit daarbij niet in niveau, maar in wat ze toevoegen. De een rekent een ontwerp door, de ander krijgt datzelfde ontwerp daadwerkelijk gerealiseerd. En een team bestaat niet alleen uit technici, ook uit studenten die het geld, de organisatie en de communicatie regelen.

“Onze studenten kunnen een ontwerp daadwerkelijk in de praktijk realiseren. In deze teams zie je wat er gebeurt als vakmanschap naast wetenschappelijke inzichten komt te staan”, zegt Trudy Vos, bestuursvoorzitter ROC van Twente.

Bedrijven kijken mee

Regionale bedrijven werken met de teams aan onderdelen die zij zelf nog niet af hebben. Het team krijgt kennis en materiaal, het bedrijf krijgt een prototype en een frisse blik. In de praktijk werkt een team dan als een klein testlab. Daarnaast zien bedrijven precies welke studenten ze over een paar jaar zouden willen aannemen. Dat maakt sponsoring een eerlijke ruil.

“In studententeams krijgen studenten de ruimte om te leren, te ondernemen en te innoveren. Niet iedereen hoeft hetzelfde te kunnen. Juist als verschillende talenten samenkomen, kun je iets bijzonders neerzetten. Dat zie je prachtig terug in deze studententeams die hiermee ook van waarde zijn voor onze regionale bedrijven en partners.”, zegt Karin Verschoor, lid van het College van Bestuur van Saxion.

Aansluiting op de Talentstrategie

Het kabinet presenteerde in juli 2026 een Talentstrategie, met als een van de vier beleidslijnen meer structurele samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven. Daarin wees het kabinet vier domeinen aan waarop Nederland zijn talent moet richten: digitalisering en AI, veiligheid en weerbaarheid, energie- en klimaattechnologie, en life sciences en biotechnologie. De Twentse teams werken aan onderwerpen binnen elk van die vier.

Over het predicaat

Het predicaat ‘Studententeam Twente’ is geen prijs voor de beste prestatie. Het is een afspraak. Teams die het krijgen, doen mee aan een internationale competitie, bestaan uit studenten van verschillende opleidingen en instellingen, en werken naast die competitie aan een eigen maatschappelijke uitdaging. In ruil daarvoor kunnen ze rekenen op werkruimte, toegang tot labs en werkplaatsen, advies en een financiële bijdrage. Ze laten zich ook zien op open dagen en rondleidingen.

Fotografie: Frans Nikkels

Gerelateerde artikelen

Corporate

Predicaat Studententeam Twente geeft technisch talent de ruimte

11 september 2026
PTBS7637.jpg Event

Euregional H2 Business Event

1 oktober 2026 Hengelo Metropool
Electric Superbike Twente onthult Nexus-TR Studentenleven

Electric Superbike Twente onthult Nexus-TR